dziurawiec3

Dziurawiec kontra demony (1:0)

Wielkim ratunkiem przeciw nagrawaniu szatańskiemu, odgania i strzeże od nich, nosząc go na sobie zawsze

Takież anty demoniczne właściwości dziurawca opisuje Józef Rostafiński  w „Zielniku czarodziejskim” (Kraków, 1895). Liczne przesądy dotyczące anty diabelskiej mocy tego zioła ugruntowały się w kulturze ludowej w całej Europie. Roślina nazywana jest często zielem świętojańskim, ze względu na okres kwitnienia w okolicach imienin Jana (24 czerwca). Tej magicznej nocy wieszano w domostwach pęki ziela w celu ochrony przed czarami i złymi mocami. Moja mama do dnia dzisiejszego na św. Jana wyrusza w pole w poszukiwaniu tego cennego zioła (może niekoniecznie z wiary w przesądy, bardziej z przyzwyczajenia), jednak warmiński klimat utrudnia walkę ze złymi mocami i na kwiaty dziurawca trzeba najczęściej poczekać do lipca.

Zdrowotnych właściwości dziurawca jest naprawdę wiele, jest to jedne z najbardziej uniwersalnych ziół, które leczy różnorodne schorzenia i znalazło swoje miejsce także w środkach farmakologicznych.

dziurawiec2

Dziurawiec lubi nasłonecznione stanowiska, spotkamy go często przy drogach i na leśnych polanach do wysokości 1000 m. Roślina może być przesłanką wskazującą na jałowość gleby. W ziołolecznictwie wykorzystuje się kwiaty, które należy zbierać delikatnie, gdyż zgniecione wypuszczają czerwoną ciecz. W kuchni poza kwiatami swe zastosowanie znalazły także młode liście oraz wierzchołki pędów, które mogą urozmaicić omlety, zupy, zapiekanki, czy ziołowy twarożek. Kwiaty mają lekko słodki smak, listki są bardziej cierpkie, ale za to aromatyczne.

Gdy spojrzymy pod światło na liście rośliny ujrzymy "zbiorniczki" z olejkiem eterycznym (od tych 'dziur' wywodzi się powszechna nazwa ziela)
Gdy spojrzymy pod światło na liście rośliny ujrzymy „zbiorniczki” z olejkiem eterycznym (od tych ‚dziur’ wywodzi się powszechna nazwa ziela)

Z dobroczynnych zalet dziurawca wymienić warto:

  • działanie antydepresyjne, przeciwlękowe, uspakajające (zawdzięcza to hiperycynie i hiperforynie). W przypadku leczenia farmakologicznego stanów depresyjnych niezbędne jest skonsultowanie picia naparów z dziurawca z lekarzem!
  • pomaga w regeneracji skóry w przypadku oparzeń, ran, obrzęków oraz łagodzi ból po ukąszeniu owadów;
  • działanie rozkurczowe, przynosi ulgę w dolegliwościach żołądkowych i schorzeniach wątroby (zgaga, niestrawność, nieżyt żołądka)
  • działanie moczopędne, dzięki któremu wydalane są toksyny z organizmu

dziurawiecnapar

Dziurawiec można przyjmować w formie naparów (1-2 łyżeczki ziela/szklanka zalewamy gorącą wodą, zaparzamy min. 5 min). Dużo osób dla ukojenia nerwów popija dziurawcówkę, czyli nalewki na bazie ziela świętojańskiego. Zewnętrznie stosuje się olej z dziurawca (aplikujemy na skórę 3 razy na dobę) lub rozcieńczony napar, którym można przemywać skórę (może działać gojąco na wypryski).

  • Ula z prostoofinansach

    Pamiętam z dawnych czasów, że ciocia mnie ciągle nim poiła. Szczególnie przy bólach miesiączkowych :)