Szparagi zjadam zawsze ze smakiem, a moja ulubiona wersja to szparagi z pary z sosem holenderskim lub grillowane na patelni i podane z octem balsamicznym. Jak już się nacieszę wersją klasyczną, to włącza mi się ochota na eksperymentowanie. Dawno nie robiłam dań tarto-podobnych, a przy pięknej słonecznej niedzieli naszła mnie na coś takiego ochota. Wykorzystałam trwający na szparagi sezon i stworzyłam ładnie wyglądające nadzienie, które bardzo mi zasmakowało, jest delikatne, puszyste i bardzo szparagowe w smaku. Do ciasta wykorzystałam dwa rodzaje mąk i sporą ilość masła, które jest dość kaloryczne, jednak raz na jakiś czas ulegam tej słabości. Takie szparagowe nadzienie możecie z powodzeniem użyć ze spodami zawierającymi mniej tłuszczu. Tartaletki są kruche, pachną tymiankiem i bardzo dobrze komponują się z sałatką z pomidorów.
SKŁADNIKI
ciasto:
⦁ 100 g mąki pszennej
⦁ 100 g mąki z ciecierzycy
⦁ 120 g masła
⦁ kilka łyżek wody
⦁ 2 żółtka
⦁ sól, tymianek
nadzienie:
⦁ pęczek szparagów
⦁ 3 łyżki serka twarogowego (może być też mascarpone lub ricotta)
⦁ jedno jajko
⦁ 4 ząbki czosnku
⦁ młoda cebulka
⦁ śmietanka
⦁ pieprz, sól (jeżeli serek nie jest słony)
WYKONANIE
Ciasto:
By nie przemęczać ociężałych rąk, ciasto na tartaletki wyrabiam w robocie, ale możemy też ręcznie. Do misy robota wkładamy obie mąki, pocięte na plasterki masło, szczyptę soli oraz sporą garstkę tymianku. Wstępnie wyrabiamy by połączyć składniki, następne dokładamy żółtka oraz wodę (z 4 łyżki) i pozostawiamy do wyrobienia, jeżeli robimy to w robocie, to powinna ukręcić się nam kula z ciasta. Kulę z ciasta przekładamy do mniejszego naczynia, przykrywamy folią i odstawiamy do lodówki na dobrą godzinę (jeżeli nie mamy tyle czasu można włożyć na 10-15 minut do zamrażalnika.
Nadzienie:
Oczyszczamy i myjemy szaragi, po osuszeniu kroimy ogonki w kawałki, główki odkładamy na bok. Cebulkę i czosnek kroimy w kostkę. Do miski przekładamy pokrojone łodyżki szparagów, cebulę, czosnek, dodajemy serek, kilka łyżek śmietanki i jajko. Całość miksujemy delikatnie blenderem, aż masa uzyska ładny zielony kolor, doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Wyjmujemy kulę z ciastem i dzielimy ją na 4 lub 6 części, na wyłożonej papierem blasze lub kratce formujemy placki delikatnie zawijając brzegi do góry. Na każdą tartaletkę nakładamy masę serowo-szparagową oraz główki szparagów. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i pieczemy przez około 30-40 minut.