arquebuse6

Ekoogród w mieście

Zieleń w mieście działa na mnie kojąco, uwielbiam wszelkie parki i skwery, w których można odpocząć, ukoić oczy i płuca. Choć czasami jak zacznę się takim parkom przyglądam od strony technicznej, to zdaje sobie sprawę, że ich utrzymanie nierzadko obkupione jest dużą ilością wody, pestycydami oraz trutkami na owady… nie takiego kontaktu z naturą chyba chcemy? Coraz częściej podczas swoich francuskich podróży mam okazję trafić na miejskie tereny zielone oznaczone etykietką „ecojardin”, czyli dołownie „ekoogród” (choć oznaczenie to równie dobrze może dotyczyć parków, skwerów, cmentarzy, ogólnie terenów zielonych dostępnych publicznie). Czym jest takie oznaczenie z modnym przedrostkiem „eko” i do czego zobowiązuje ? Pozwólcie, że zaprezentuję to na przykładzie mojego ulubionego w ostatnim czasie Parku Arquebuse w Dijon (czyli ‚park muszkietera’).

Logo etykietki ekoogrodu to ptak skryty w formie zielonego liścia
Logo etykietki ekoogrodu to ptak skryty w formie zielonego liścia

Plan-Jardin-des-sciences_image-full
Etykietka ekoogrodu odwołuje się do ekologicznego zarządzania publicznymi terenami zielonymi i jest nadawana od 2011 roku. Uwaga skupia się na możliwie najbardziej zrównoważonym zagospodarowaniu terenu i to w kontekście globalnym. Niezależni i reprezentujący różne dziedziny nauki audytorzy przy przyznawaniu etykiety ekoogrodu biorą pod uwagę szereg czynników dotyczących ocenianego miejsca. Analizowany jest m.in. skład gleby, dostępność wody, funkcja terenu zielonego, znajdujące się na nim gatunki roślin i zwierząt, wyposażenie tego miejsca (np. rodzaj oświetlenia), czy program promujący świadomość ekologiczną osób korzystających z obiektu. Ważne więc by rośliny występujące na konkretnym terenie były dostosowane do występującej tam gleby, ilości wody, w ekoparkach nie stosuje się pestycydów oraz respektuje prawa bioróżnorodności. Tym samym w przestrzeni objętej tą etykietką natura odbiera należne sobie prawa przy pomocy człowieka, który w pewnym momencie te prawa jej ograniczał lub niszczył. Tak więc w takim miejscu nie powinien zdziwić nas pas pokrzyw obok pięknych klombów kwiatowych, to nie zaniedbanie ogrodników, a świadome działanie oparte na dowodach naukowych dotyczących pozytywnego działania korzeni chwastów na żyzność gleb. W takim normą są zbiorniki na wodę deszczową, kompostowniki, czy wybujałe chaszcze, w których mieszkają rozćwierkane ptaki. Oczywiście taki teren jest kontrolowany przez człowieka, jednak jego ingerencja nie powinna zaburzać naturalnych procesów natury.

A po co o tym piszę?

Zielone tereny miejskie są wyjątkowo ważne nie tylko dla naszego lepszego samopoczucia i zdrowia, ale również dla ekonomii samego miasta. Często korzystam z takich miejsc, lecz wiem, że wiele z nich zużywa wiele energii, czy wody niezbędnej w ich utrzymaniu. Etykietka ekoogrodu niesie świadomość zarówno dla nas, jak i osób zarządzających terenami zielonymi, że inna, zrównoważona i przyjazna środowisku gospodarka tych miejsc jest możliwa i niesie za sobą korzyści zarówno dla nas, jak i dla samej przyrody. O wiele przyjemniej spędza mi się czas w parku, w którym wraz z czystym powietrzem nie muszę wdychać chemii używanej do uprawy roślin, czy wytępienia insektów. I choć tych ostatnich nie wielbię jakoś specjalnie, to ich obecność w ekosystemie jest równie ważna i nie mamy prawa ich z niego usuwać.

Wspomniany na początku Park Arquebuse gromadzi na swoim terenie ogród botaniczny, muzeum historii naturalnej oraz planetarium. Spacerując jego alejkami odczuwamy naprawdę bliski kontakt z przyrodą i to w centrum miasta (położony jest kilka kroków od dworca), a świadomość, że miejsce zarządzane jest w sposób optymalnie przyjazny środowisku podwaja przyjemność z przybywania tam. Chodźcie ze mną:

arquebuse2
W parku znajduje się otwarta dla publiczności szkółka botaniczna z roślinnością występującą w regionie oraz poza nim

arquebuse5

arquebuse3
Każda roślinka jest skrzętnie opisana
Nie brak też przyjemnych zakątków z małą architekturą lub rzeźbą
Nie brak też przyjemnych zakątków z małą architekturą lub rzeźbą
Hotel dla pszczół samotnic i innych owadów
Jest tu hotel dla pszczół samotnic i innych owadów
A nawet najprawdziwsze ule z pszczołami, które można bezpiecznie podpatrywać przez szybkę
A nawet najprawdziwsze ule z pszczołami, które można bezpiecznie podpatrywać przez szybkę…
lub przyglądać się pszczołom w akcji!
lub przyglądać się pszczołom w akcji!
Park zaopatrzony jest w tablice edukacyjne np. na temat budowy drzew
Park zaopatrzony jest w tablice edukacyjne np. na temat budowy drzew
Są też wystawy związane z ekologią, jak np. ta o zapylaczach
Są też wystawy związane z ekologią, jak np. ta o zapylaczach

Takie miejsca jak to udowadniają, że zachowanie bioróżnorodności w mieście jest jak najbardziej możliwe. Szczęśliwie takich parków jak ten jest już więcej i więcej. Jestem ciekawa, czy w Waszej okolicy znajdują się tereny zielony, których zarządcy dbają o gospodarowanie nimi w sposób przyjazny naturze? Podzielcie się takimi miejscami w komentarzach.

 • Czterdzieści Dziewięć Metrów C

  dobry, ambitny i pouczający tekst. Sama jestem pełna podziwu dla takich inicjatyw, szczególnie, że z dumą stwierdzam, że powstaje ich coraz więcej. W naszej okolicy jest dużo takich miejsc, ale są słabo nagłaśniane i reklamowane. Dowiadujemy się o nich zupełnie przypadkowo, ale wtedy zawsze chylimy czoła przed pomysłodawcami i wykonawcami. Pozdrawiam 😉

 • http://natblue.eu/ Natasha

  Super, że istnieją takie miejsca i jest ich coraz więcej. Nie interesowałam się tematem wcześniej, ale będę szukać w swojej okolicy takich parków. Mam nadzieję, że takie znajdę. :)

 • http://herbartium.com/ Herbartium

  Świetny pomysł, bardzo popieram i szanuję takie rozwiązania. Mam wrażenie, że niektórzy czasem myślą – „co to zmieni?”. Czasami nawet sama tak myślę… A to, że nie jest to jeszcze rozwiązanie na skalę globalną, nie znaczy, że przynosi zmian – nie tylko w środowisku, ale i w nas samych. Naszej świadomości, podejściu do życia, szacunku do tego, co otrzymujemy.
  PS Hotel dla pszczół mnie rozczulił! <3

 • http://www.ekopozytywna.com/ Magda Hurko | ekopozytywna

  Wow, coś wspaniałego <3 Ciekawe czy sprawdziłoby się gdzieś w Polsce :)