czarnybeznaleśniki2

Smażone kwiaty bzu

Kwitną bzy, w tym roku wyjątkowo szybko, warto więc korzystać z tych krótkich momentów kwiatowego dobrobytu. Czarny bez rozpoznać łatwo, jest to roślina wciąż powszechnie spotykana w wielu miejscach w Polsce. Więcej o niej pisałam przy okazji przepisu na syrop, który znajdziecie TUTAJ.Smażone kwiaty, to danie sezonowe, na które możemy natknąć się również w restauracjach. Nie podlega wątpliwości, że okraszone kwiatami danie nabiera szlachetności, idąc tym tokiem myślenia to danie złożone z kwiatów winno równać się z królewską ucztą. Najprostszym sposobem na przygotowanie kwiatów na talerz jest podanie ich zapieczonych w cieście naleśnikowym. We Włoszech nie raz spotkałam się z tak podanymi kwiatami cukinii, we Francji na deser można dostać robinię akacjową, popularny jest też zasmażany kwiat czarnego bzu. Lubię taką formę, bo mimo zamoczenia w gorącym oleju, możemy cieszyć się wciąż cudnym aromatem i smakiem. Z uwag praktycznych: kwiaty bzu zbieramy w słoneczny, suchy dzień, są bardzo delikatnie, więc układajmy baldachy najlepiej w koszyku. Nie należy też zwlekać z ich przygotowaniem, gdyż dość szybko opadają (jeżeli nazbieracie ich w południe, to przygotujcie je najpóźniej na kolacje). Przed zanurzeniem w masie naleśnikowej rozkładamy kwiaty na gazecie lub ściereczce, by ewentualni mieszkańcy tej rośliny mieli czas na ewakuację. I ostatnie najważniejsze, by nie nabawić się nudności zjadamy jedynie kwiaty bez łodygi (która i tak jest łykowata), jednak ułatwia ona bardzo zanurzenie. Możemy też nie  używać noża i zjadać kwiaty trzymając za łodygę właśnie. Jeżeli wolicie wersję do jedzenia sztućcami, przed podaniem na talerz należy nożyczkami odciąć łodygę i po problemie.

czarnybez1

Smażone kwiaty bzu czarnego

SKŁADNIKI

  • kilka baldachów kwiatów czarnego bzu (zrobiłam 10, po 5 na osobę)
  • olej
  • opcjonalnie cukier puder, syrop z kwiatów czarnego bzu lub miód (do podania)
  • ciasto naleśnikowe: 125 g mąki pszennej, pół szklanki mleka, 1 jajko, szczypta soli (oczywiście ciasto możecie zrobić na swój ulubiony sposób, nie powinno być ono zbyt gęste)

WYKONANIE

Przygotowujemy ciasto na naleśniki: przy pomocy blendera lub trzepaczki mieszamy wszystkie składniki, odstawiamy na około 30 minut. Na patelni rozgrzewamy olej, chwytamy kwiaty bzu za łodyżki i zamaczamy w masie naleśnikowej, pozostawiamy chwilę „w powietrzu” by nadmiar ciasta spłynął do miski, po czym zdecydowanym ruchem kładziemy je na patelni, smażymy z jednej strony lub jeżeli ktoś lubi dobrze wypieczone to z dwóch (gdy będziemy przypiekać od strony łodygi, warto przycisnąć łopatką by nie odstawało).

czarnybeznaleśniki1

Rumiane usmażone kwiaty bzu kładziemy na ściereczkę do odsączenia tłuszczu, a następnie przekładamy na talerz i koniecznie zjadamy jeszcze ciepłe same lub w towarzystwie cukru pudru, miodu bądź syropu (pamiętajmy by zjadać kwiaty, a nie grubą zieloną łodygę!).

czarnybeznaleśniki3

Smacznego!