makaronświerkowy2

Makaron w sosie świerkowym

Świerk pospolity to drzewo, które rozpoznać nie trudno, bo zimową porą to on króluje w domach i na ulicach przybrany świecącymi bibelotami. Nie wszyscy wiedzą, że dobrodziejstwa popularnej choinki nie zamykają się jedynie w granicach świątecznej ozdoby. Dla mnie zapach świerku to jeden z głównych zapachów lasu, który bez wątpienia koi zmysły. Taką niemalże terapeutyczną cząstkę lasu możemy przenieść na talerze w postaci potraw z młodymi pędami świerku. I uwaga! Zapewniam, że dania „świerkowe” przenoszą prosto w głąb zielonego lasu!

makaronświerkowy1

Wiosennym rarytasem są bez wątpienia młode igły, wyrastające na wierzchołkach starych gałązek. Zbieramy je w zależności od terenu od kwietna do czerwca (zimniejsze górskie tereny), mają one jaśniejszy kolor od starych igieł i przede wszystkim są miękkie, a zatem nie kłują. Pamiętajmy jednak by nasze zbiory były racjonalne i nie zakłócały rozwoju drzewa, nie siejmy spustoszenia, częstujmy się przyrodą, lecz jej nie dewastujmy! Pędy zbierajmy z kilku drzew, z różnych gałązek, a jeżeli młodych igieł jest mało, to odpuśćmy i poszukajmy szczęścia gdzieś indziej. Wyjątkiem są świerki osłonowe, np. w żywopłotach, te i tak są przycinane, więc możemy się częstować znacznie hojniej. Z pędów świerku możemy zrobić syrop na kaszel, nalewkę lub wykorzystać je kulinarnie. Najprościej posiekać i dorzucić do wiosennej sałatki, czy też bezpośrednio na kanapkę, ale możemy zamienić pędy w gwiazdę konkretnego dania. Młode igły nie mają tak intensywnego aromatu jak te stare, ale jest on jak najbardziej wyczuwalny. Smak mają delikatny, z wyraźną nutą cytrynową (i również dużą ilością witaminy C).

Makaron w sosie świerkowym

SKŁADNIKI

  • 250-300 g ulubionego makaronu  (oraz niecała szklanka wody, w której ten makaron się gotował)
  • 1 średniej wielkości por
  • garść młodych pędów świerku
  • pół szklanki słonecznika
  • 100 g parmezanu lub innego twardego i aromatycznego sera
  • opcjonalnie szczypiorek, młode listki czosnku
  • 3 łyżki śmietany
  • oliwa, sól, pieprz

WYKONANIE

Gotujemy ulubiony makaron według czasu podanego na opakowaniu. Pora oczyszczamy i kroimy w krążki, na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pora i i podsmażamy na niewielkim ogniu przez minutę. Mieszamy śmietanę z wodą, wlewamy na pora, przykrywamy i dusimy na małym ogniu przez kilka minut (około 7). Międzyczasie miksujemy młode pędy z ziarnami słonecznika, a następnie dodajemy je na patelnię, mieszamy i dusimy przez około 3-5 minut.

makaronświerkowy

Na koniec smakujemy i doprawiamy solą i pieprzem (pamiętając, że dodamy tam również słony ser). Wrzucamy sos do ugotowanego makaronu,  dodajemy starty parmezan i opcjonalnie pokrojony szczypiorek cebuli lub czosnku. Całość mieszamy i zjadamy ze smakiem na zdrowie!

makaronświerkowy3

Smacznego!